  • QYX1H102KTP
QYX1H102KTP
advertisement
Manufacturer No:
QYX1H102KTP
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QYX1H102KTP
Package:
Radial
Datasheet:
QYX1H102KTP
Purchasing and Inquiry
QYX1H102KTP Overview
A 0.138 3.50mm lead spacing is used in this electrical device.In addition to operating at -40°C~85°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
QYX1H102KTP Features
QYX1H102KTP Applications
There are a lot of Nichicon QYX1H102KTP applications of film capacitors.
  • RF Modules
  • Filters
  • Snubbering
  • Blocking
  • Matching networks
  • Filtering
  • Bypassing
  • Mobile communications
  • Coupling, decoupling
  • Switch-mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
QYX1H102KTP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    QYX
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.5mm
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2010
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm