  • EEA-GA1HR47B
EEA-GA1HR47B
advertisement
Manufacturer No:
EEA-GA1HR47B
HK JDW NO:
590-EEA-GA1HR47B
Datasheet:
EEA-GA1HR47B
Description:
GA 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 5mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEA-GA1HR47B
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    GA
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    5mA
  • Tan Delta
    0.10
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.75mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    4mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm