  • EE40101S1-0000-999
EE40101S1-0000-999
advertisement
Manufacturer No:
EE40101S1-0000-999
Manufacturer:
Sunon Fans
HK JDW NO:
736-EE40101S1-0000-999
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EE40101S1-0000-999
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.03lb 13.61g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Published
    2016
  • Series
    EE
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.100A
  • Max Power Dissipation
    1.2W
  • Current Rating
    100mA
  • Approval Agency
    CE, CUR, TUV, UL
  • RPM
    7000 RPM
  • Bearing Type
    Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    8.0 CFM (0.224m3/min)
  • Noise
    32.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.190 in H2O (47.3 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Length
    40mm
  • Width
    10mm