  • PMD1209PTB1-A.(2).GN
PMD1209PTB1-A.(2).GN
advertisement
Manufacturer No:
PMD1209PTB1-A.(2).GN
HK JDW NO:
736-PMD1209PTB1-A.(2).GN
Package:
Axial
Step5Bar-code shipping tag
PMD1209PTB1-A.(2).GN
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.265lb 120.2g
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    PMD
  • Size / Dimension
    Square - 92mm Lx92mm H
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    5.5W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    5.5W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    0.460A
  • Max Power Dissipation
    5.5W
  • Current Rating
    460mA
  • Approval Agency
    CE, CUR, TUV, UL
  • RPM
    4200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    77.0 CFM (2.16m3/min)
  • Noise
    48.0 dB(A)
  • Voltage Range
    6V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.370 in H2O (92.2 Pa)
  • Width
    25.00mm