  • ECW-U2563V16
ECW-U2563V16
advertisement
Manufacturer No:
ECW-U2563V16
HK JDW NO:
590-ECW-U2563V16
Package:
2416 (6041 Metric)
Datasheet:
ECW-U2563V16
Purchasing and Inquiry
ECW-U2563V16 Overview
A temperature of -55°C~85°C is suitable for operation of the device.
ECW-U2563V16 Features
ECW-U2563V16 Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECW-U2563V16 applications of film capacitors.
  • Filtering
  • Switch-mode power supplies
  • Audio/video equipment
  • Blocking
  • Switch mode power supplies
  • Coupling, decoupling
  • Bypassing
  • Industrial and automotive inverters
  • Matching networks
  • IGBT
Step5Bar-code shipping tag
ECW-U2563V16
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    2416 (6041 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2008
  • Series
    ECW-U(V16)
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.161W 6.00mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    4.1mm
  • Case Code (Metric)
    6041
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Voltage
    250V
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    6mm