  • ECW-U2153V16
ECW-U2153V16
advertisement
Manufacturer No:
ECW-U2153V16
HK JDW NO:
590-ECW-U2153V16
Package:
1913 (4833 Metric)
Datasheet:
ECW-U2153V16
Purchasing and Inquiry
ECW-U2153V16 Overview
A temperature of -55°C~85°C is suitable for operation of the device.
ECW-U2153V16 Features
ECW-U2153V16 Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECW-U2153V16 applications of film capacitors.
  • Test and measuring equipment
  • IGBT
  • TV and monitor sets
  • Lighting
  • Blocking
  • Electronic ballasts
  • Audio/video equipment
  • Bypassing
  • Satellite TV
  • Filtering
Step5Bar-code shipping tag
ECW-U2153V16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1913 (4833 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    ECW-U(V16)
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.3mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Case Code (Metric)
    4833
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Voltage
    250V
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.067 1.70mm
  • Length
    4.8mm