  • ECQ-E6103KF
ECQ-E6103KF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E6103KF
HK JDW NO:
590-ECQ-E6103KF
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-E6103KF
Description:
Cap Film 0.01uF 630V PET 10% (12 X 4.5 X 7.5mm) Radial 10mm 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E6103KF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated AC
    630V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.177W 12.00mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    4.5mm