  • ECQ-E4103KFB
ECQ-E4103KFB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E4103KFB
HK JDW NO:
590-ECQ-E4103KFB
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E4103KFB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.488 12.40mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    4.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Size / Dimension
    0.406Lx0.169W 10.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%