  • ECOS2CA561BA
ECOS2CA561BA
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2CA561BA
HK JDW NO:
590-ECOS2CA561BA
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
560μF Capacitor 20% Bulk 1.5A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2CA561BA
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    385mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.89799mA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Length
    40mm