  • EEA-GA1A101B
EEA-GA1A101B
advertisement
Manufacturer No:
EEA-GA1A101B
HK JDW NO:
590-EEA-GA1A101B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEA-GA1A101B
Description:
GA 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 110mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEA-GA1A101B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    GA
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    110mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    110mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    170.5mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm