  • ECO-S1VP153CA
ECO-S1VP153CA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S1VP153CA
HK JDW NO:
590-ECO-S1VP153CA
Datasheet:
ECO-S1VP153CA
Description:
TS-UP 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.57A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S1VP153CA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    TS-UP
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Resistance
    36mOhm
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    36mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.57A
  • Tan Delta
    0.35
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.57A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.406A @ 100kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm