  • ECO-S1KP272DA
ECO-S1KP272DA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S1KP272DA
HK JDW NO:
590-ECO-S1KP272DA
Datasheet:
ECO-S1KP272DA
Description:
TS-UP 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.78A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S1KP272DA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    TS-UP
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Resistance
    98mOhm
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    98mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.78A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.78A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.197A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm