  • ECJ-RVC1H471K
ECJ-RVC1H471K
advertisement
Manufacturer No:
ECJ-RVC1H471K
HK JDW NO:
590-ECJ-RVC1H471K
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ECJ-RVC1H471K
Purchasing and Inquiry
ECJ-RVC1H471K Overview
When seated, the maximal height is 0.037 0.95mm.0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm is its size/dimension.The rated (DC) voltage (URdc) of this electrical device is 50V.The voltage - Rated of the chip is rated 50V voltage.C0G NP0 is the temperature coefficient.Packaging consists of a 1206 (3216 Metric) case.125°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.There is no terminal pitch on this part.
ECJ-RVC1H471K Features
the maximal height is 0.037 0.95mm
with the size / dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
a rated (DC) voltage of 50V
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
the maximal temperature reaches 125°C
a 0.8mm terminal pitch
ECJ-RVC1H471K Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECJ-RVC1H471K applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
ECJ-RVC1H471K
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2008
  • Series
    ECJ-R
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    470pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm