  • E92F351VNT222MC65T
E92F351VNT222MC65T
advertisement
Manufacturer No:
E92F351VNT222MC65T
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-E92F351VNT222MC65T
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description:
U92F 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 8.1A 1.969Dia 50.00mm -25°C~85°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
E92F351VNT222MC65T
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    U92F
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    2200μF
  • Lead Pitch
    24.9936mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    56mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    8.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    11.583A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    2.657 67.50mm