  • ECE-V1EA330SP
ECE-V1EA330SP
advertisement
Manufacturer No:
ECE-V1EA330SP
HK JDW NO:
590-ECE-V1EA330SP
Datasheet:
ECE-V1EA330SP
Description:
VS 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 65mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 1.8mm Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
ECE-V1EA330SP
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Lead Pitch
    1.8mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    2.6mm
  • Size Code
    3126
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    8.25μA
  • Ripple Current
    65mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    65mA @ 120Hz
  • Ripple Current (AC)
    65mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm