  • DTS180166U2/AC1-Z6N
DTS180166U2/AC1-Z6N
advertisement
Manufacturer No:
DTS180166U2/AC1-Z6N
Manufacturer:
CUI Inc.
HK JDW NO:
193-DTS180166U2/AC1-Z6N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DTS180166U2/AC1-Z6N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Desktop
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    3.86Lx1.97W x 1.10 H 98.0mmx50.0mmx28.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Efficiency
    70%
  • Max Output Current
    1.66A
  • Polarity
    Negative
  • Polarization
    Negative Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    1.66A
  • Input Type
    Cord
  • Output Power
    29.8W
  • Voltage - Output
    18V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    IEC 320-C6
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
  • Height
    27.94mm