  • DSPIC33EP128MC506-H/PT
DSPIC33EP128MC506-H/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP128MC506-H/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP128MC506-H/PT
Package:
64-TQFP
Description:
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP128MC506 64 Pin 70MHz 3.3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 4399
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP128MC506-H/PT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP128MC506
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    8K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x10b/12b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Format
    FIXED POINT
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm