  • DSPIC33FJ64GS406-50I/MR
DSPIC33FJ64GS406-50I/MR
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ64GS406-50I/MR
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ64GS406-50I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ64GS406 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 16722
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ64GS406-50I/MR
    Select All
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    58
  • Speed
    50 MIPs
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, QEI, POR, PWM, WDT
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Max Frequency
    40MHz
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
    4096
  • Length
    9mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V