  • DSPIC33CK32MP505-I/PT
DSPIC33CK32MP505-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33CK32MP505-I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33CK32MP505-I/PT
Package:
48-TQFP
Description:
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33CK Series DSPIC33CK32MP505 3.3V 48-TQFP
Quantity:
In Stock : 16819
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33CK32MP505-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 19x12b; D/A 3x12b
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    8192
  • Number of Timers
    1
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    SINGLE
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
    4
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    dsPIC™ 33CK
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    DSPIC33CK32MP505
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    39
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz