  • DSF100J154
DSF100J154
advertisement
Manufacturer No:
DSF100J154
HK JDW NO:
192-DSF100J154
Package:
Radial
Datasheet:
DSF100J154
Description:
DSF 0.15μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 630mV-AC Polyester, Metallized - Stacked PCB, Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DSF100J154
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.402Lx0.130W 10.20mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    630mV
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Insulation Resistance
    3GOhm
  • Size Code
    4013
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    50μm
  • Height
    3.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    10.2mm