  • DS2Y-S-DC24V-R
DS2Y-S-DC24V-R
advertisement
Manufacturer No:
DS2Y-S-DC24V-R
HK JDW NO:
590-DS2Y-S-DC24V-R
Package:
Datasheet:
DS2Y-S-DC24V-R
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24VDC
Step5Bar-code shipping tag
DS2Y-S-DC24V-R
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    DS2Y
  • Feature
    Reverse Polarity
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Packing Method
    BOX
  • Reach Compliance Code
    unknown
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    20mm
  • Body Breadth
    9.9 mm
  • Physical Dimension
    20mm X 9.9mm X 9.3mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Sealing
    SEALED TYPE
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Coil Resistance
    2.88kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Release Time
    3ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Coil Power
    200mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    9.3mm