  • TX2SS-L2-12V-Z
TX2SS-L2-12V-Z
advertisement
Manufacturer No:
TX2SS-L2-12V-Z
HK JDW NO:
590-TX2SS-L2-12V-Z
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 12VDC
Step5Bar-code shipping tag
TX2SS-L2-12V-Z
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Number of Terminations
    10
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Physical Dimension
    15mm x 7.4mm x 8.2mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Current Rating
    2A
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Coil Resistance
    720Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    220VDC -Max
  • Coil Current
    16.7mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Power Consumption
    200mW
  • Coil Power
    200mW
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@220VDC
  • Body Height
    8.2mm