  • DS1857E-050
DS1857E-050
advertisement
Manufacturer No:
DS1857E-050
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1857E-050
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1857E-050
Description:
16 Terminations3.3V 16 Pin Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
DS1857E-050 Overview
It is contained in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.There are 16 terminations on this digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.In order for it to perform, it relies on 3.3V.16 pins can be seen in The digi devices.The way to mount is Surface Mount.The potentionmeter can supply 3V~5.5V voltage.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~95°C.Flow can be restricted using 50kOhm.This digital variable resistor contains Selectable Address.Additional features of this digital potentiometer include: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYAdditional analog IC types include: ANALOG CIRCUITA maximum voltage supply (Vsup) is reached when the supply voltage reaches 5.5V.There must be a supply voltage greater than 3V (Vsup).
DS1857E-050 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
Analog IC type: ANALOG CIRCUIT
DS1857E-050 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1857E-050 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage resistance conversion
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Medical equipment
  • Joysticks
  • Cell phone
  • Modern office equipment
  • Wheatstone bridges
  • Contrast control of monitors
  • Sensor trimming instrumentation
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
DS1857E-050
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Configuration
    Potentiometer
    2
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Temperature Coefficient (Typ)
    50ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm