  • DS1845B-050
DS1845B-050
advertisement
Manufacturer No:
DS1845B-050
HK JDW NO:
699-DS1845B-050
Package:
16-LBGA, CSPBGA
Datasheet:
DS1845B-050
Description:
16 Terminations 3V 16 Pin Digital Potentiometers I2C 256 Positions
Step5Bar-code shipping tag
DS1845B-050
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    500
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.5V
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Width
    4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    16-LBGA, CSPBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY; OTHER RESISTOR VALUE IS 10000 OHM; IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm