  • DS1844-010
DS1844-010
advertisement
Manufacturer No:
DS1844-010
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1844-010
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS1844-010
Description:
20 Terminations3V 20 Pin Digital PotentiometersI2C, Serial64 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1844-010 Overview
This file is contained in a package of 20-DIP (0.300, 7.62mm).As of Volatile, this pentometer has been stored.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.The digital analogic can be secured by using the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.The pentometer consists of 64 positions.20 terminations are designed in digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.Its total resistance will be 10000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.The digi devices show 20 pins.The way to mount is Through Hole.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.The flow can be limited by 10kOhm.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.
DS1844-010 Features
Available in 20-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1844-010 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1844-010 Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • Brightness of monitors
  • Voltage control
  • Audio level control
  • Wheatstone bridges
  • Adjustable gain amplifiers
  • Modern office equipment
  • LEDs
  • Speakers
  • Industrial control circuits
Step5Bar-code shipping tag
DS1844-010
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T20
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C, Serial
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    250
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.5V
  • Length
    26.16mm
  • Width
    7.62mm