  • DS1806E-010
DS1806E-010
advertisement
Manufacturer No:
DS1806E-010
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1806E-010
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1806E-010
Description:
20 Terminations20 Pin Digital PotentiometersSerial64 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1806E-010 Overview
There is a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 6 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.A 64 position is contained in pentometer.The terminations are 20.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.The digi devices has 20 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.Cascade Pin can be found when using this digital variable resistor.
DS1806E-010 Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
6 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1806E-010 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1806E-010 Digital Potentiometers applications.
  • Brightness of monitors
  • Adjust VCOM settings
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • LEDs
  • Adjustable current control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Bias adjustment circuits
  • Power calibration
  • Automatic gain control
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
DS1806E-010
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    6
  • Memory Type
    Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    ±20%