  • DS1805Z-010+
DS1805Z-010+
advertisement
Manufacturer No:
DS1805Z-010+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1805Z-010+
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1805Z-010+
Description:
16 Terminations5V 16 Pin DS1805 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1805Z-010+ Overview
It is contained in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) pacakge.The storage of this pentometer begins at Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.Tube package provides access to it.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.A 256 position is contained in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 16.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.16 pins can be seen in The digi devices.The way to mount is Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 10kOhm.DS1805 is a family member.16 pins are present on this potentiameter.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.A voltage of 3/5V can be delivered by it.
DS1805Z-010+ Features
Available in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
DS1805Z-010+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1805Z-010+ Digital Potentiometers applications.
  • Matching Linear Impedance
  • Power supply
  • Automated caliberation
  • Modern office equipment
  • Programmable I to V converter
  • Programmable computer
  • Sensor trimming instrumentation
  • Joysticks
  • Programmable power supplies
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
DS1805Z-010+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    550 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS1805
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.3V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.3V
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm