  • DS1804-100+
DS1804-100+
advertisement
Manufacturer No:
DS1804-100+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1804-100+
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS1804-100+
Description:
8 Terminations5V 8 Pin DS1804 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1804-100+ Overview
There are 8-DIP (0.300, 7.62mm) packages in this package.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 100 taps.The number of positions is 100.A termination of 8 is intended.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.8 pins can be seen in The digi devices.You should mount in the way of Through Hole.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.Pentometer belongs to the family DS1804.The potentiameter has 8 pins.3/5V is the voltage it can deliver.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY
DS1804-100+ Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
DS1804-100+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1804-100+ Digital Potentiometers applications.
  • PC
  • Optic fiber network
  • Testing equipment
  • Programmable power supplies
  • Automatic gain control
  • Contrast control of monitors
  • Programmable voltage regulator
  • Used as programmable gain amplifier
  • Used as variable resistor
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
DS1804-100+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1804
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.7V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.2V
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    9.375mm
  • Width
    7.62mm