  • DS1803E-100+T&R
DS1803E-100+T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1803E-100+T&R
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1803E-100+T&R
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1803E-100+T&R
Description:
DS1803 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
DS1803E-100+T&R Overview
The file is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.A flow rate limit of 100kOhm is possible.Pentometer is a member of DS1803 family.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.
DS1803E-100+T&R Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1803E-100+T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1803E-100+T&R Digital Potentiometers applications.
  • Adjust VCOM settings
  • Voltage control
  • Used as voltage divider
  • Medical equipment
  • Power supply
  • Adjusting the LCD Display
  • Bias adjustment circuits
  • Adjustable current control
  • PC
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
DS1803E-100+T&R
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    14-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1803
    Linear
  • Number of Taps
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C