  • DS1669-50
DS1669-50
advertisement
Manufacturer No:
DS1669-50
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1669-50
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS1669-50
Description:
8 Terminations8 Pin DS1669 Digital PotentiometersDallastat? Series Up/Down (UP, DN)64 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1669-50 Overview
8-DIP (0.300, 7.62mm) packages contain it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.Positions 64 make up this pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.The digi devices has 8 pins.In general, Through Hole is recommended for mounting.There is ±4.5V~8V voltage limit on the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.The DS1669 family contains pentometer.Through Hole mounts digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.
DS1669-50 Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1669-50 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1669-50 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • Gas detection circuit
  • Industrial control circuits
  • Power supply
  • Used as programmable gain amplifier
  • Bias adjustment circuits
  • Audio level control
  • Communication device
  • Programmable power supplies
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
DS1669-50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DS1669-50.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    Dallastat™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    ±4.5V~8V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS1669
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (UP, DN)
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Height
    4.45mm
  • Length
    9.91mm
  • Width
    7.87mm