  • DS1267E-10
DS1267E-10
advertisement
Manufacturer No:
DS1267E-10
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1267E-10
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1267E-10
Description:
20 Terminations5V 20 Pin DS1267 Digital PotentiometersSerial256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1267E-10 Overview
There are 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.The pentometer is stored from Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.256 taps protect this pentometer against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 20.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It is powered by 5V to deliver its perfomance.In the digi devices, 20 pins can be seen.Mount in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 5V volts are available.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.10kOhm can limit the flow.A member of the family DS1267 pentometer belongs to.Cascade Pin can be found using this digital variable resistor.A voltage of 5V can be delivered by it.
DS1267E-10 Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1267E-10 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1267E-10 Digital Potentiometers applications.
  • Joysticks
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Industrial control
  • Brightness of monitors
  • Programmable I to V converter
  • DAC
  • DC/DC conversion circuit
  • Stereo
  • Motor control
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
DS1267E-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • Base Part Number
    DS1267
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm