  • DPG30IM300PC
DPG30IM300PC
advertisement
Manufacturer No:
DPG30IM300PC
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DPG30IM300PC
Package:
TO-263-3
Datasheet:
Description:
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier 2-Termination TO-263-3
Step5Bar-code shipping tag
DPG30IM300PC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-263-3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, SNUBBER DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    175W
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    CATHODE
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • JEDEC-95 Code
    TO-263AB
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    360A
  • Forward Voltage-Max
    1.66V