  • BYS10-35HE3/TR3
BYS10-35HE3/TR3
advertisement
Manufacturer No:
BYS10-35HE3/TR3
HK JDW NO:
884-BYS10-35HE3/TR3
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
BYS10-35HE3/TR3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYS10-35HE3/TR3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    BYS10-35
  • Pin Count
    2
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500mV @ 1A
  • Forward Current
    1.5A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    40A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    35V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    35V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    40A