  • SD0805S040S0R5
SD0805S040S0R5
advertisement
Manufacturer No:
SD0805S040S0R5
Manufacturer:
HK JDW NO:
66-SD0805S040S0R5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
SD0805S040S0R5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SD0805S040S0R5
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    480mV @ 500mA
  • Forward Current
    500mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Max Surge Current
    5A
  • Current - Average Rectified (Io)
    500mA DC
  • Forward Voltage
    480mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    500mA
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    5A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    5A
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Base Part Number
    SD0805S04
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 40V