  • DPFF8S56J-F
DPFF8S56J-F
advertisement
Manufacturer No:
DPFF8S56J-F
HK JDW NO:
192-DPFF8S56J-F
Datasheet:
DPFF8S56J-F
Description:
DPFF 0.056μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 800V-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DPFF8S56J-F
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.701Lx0.799W 43.20mmx20.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 450
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Lead Pitch
    27.8mm
  • Lead Spacing
    1.094 27.80mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.799 20.30mm
  • Length
    43.2mm
  • Width
    20.3mm