  • DPFF2S12J-F
DPFF2S12J-F
advertisement
Manufacturer No:
DPFF2S12J-F
HK JDW NO:
192-DPFF2S12J-F
Package:
Radial
Datasheet:
DPFF2S12J-F
Description:
DPFF 0.012μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 155V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DPFF2S12J-F
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Series
    DPFF
  • Size / Dimension
    0.752Lx0.370W 19.10mmx9.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 155
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    155V
  • Lead Pitch
    9.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.374 9.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7537
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Height Seated (Max)
    0.370 9.40mm
  • Length
    19.1mm
  • Width
    9.4mm