  • DPD120050-P13/RP-TC
DPD120050-P13/RP-TC
advertisement
Manufacturer No:
DPD120050-P13/RP-TC
Manufacturer:
CUI Inc.
HK JDW NO:
193-DPD120050-P13/RP-TC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPD120050-P13/RP-TC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    120VAC
  • Output Current
    500mA
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Output Power
    6W
  • Voltage - Output
    12V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
  • Height
    40.894mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Wall
  • Size / Dimension
    2.36Lx1.99W x 1.61 H 60.0mmx50.5mmx41.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    6W