  • DMT2S47K-F
DMT2S47K-F
advertisement
Manufacturer No:
DMT2S47K-F
HK JDW NO:
192-DMT2S47K-F
Package:
Radial
Datasheet:
DMT2S47K-F
Purchasing and Inquiry
DMT2S47K-F Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.543 13.80mm.Temperatures as low as -55°C~125°C are suitable for the device.
DMT2S47K-F Features
DMT2S47K-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) DMT2S47K-F applications of film capacitors.
  • Mobile communications
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Test and measuring equipment
  • Electronic ballasts
  • Blocking
  • TV and monitor sets
  • Lighting
  • Battery management system
  • Filtering
  • RFI for automotive
Step5Bar-code shipping tag
DMT2S47K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    DMT
  • Size / Dimension
    0.693Lx0.295W 17.60mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    13.8mm
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    13.7922mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.543 13.80mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    6930
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.660 16.76mm
  • Length
    17.6mm
  • Width
    7.5mm