  • DLC03C-15
DLC03C-15
advertisement
Manufacturer No:
DLC03C-15
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-DLC03C-15
Package:
16-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
DLC03C-15
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 3W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DLC03C-15
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DLC03C-15.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP Module, 6 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DLC03 (3W)
  • Size / Dimension
    0.87Lx0.54W x 0.34 H 22.1mmx13.8mmx8.6mm
  • Feature
    OCP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    3W
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    1500V
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Current - Output (Max)
    100mA 100mA