  • DCP4N051006JD4KSSD
DCP4N051006JD4KSSD
advertisement
Manufacturer No:
DCP4N051006JD4KSSD
HK JDW NO:
864-DCP4N051006JD4KSSD
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
Description:
DC-LINK MKP 4 10.0 UF 900 VDC 10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCP4N051006JD4KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    WIMA
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    MKP 4
  • Size / Dimension
    1.240" L x 0.787" W (31.50mm x 20.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    10 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.3 mOhms
  • Lead Spacing
    1.083" (27.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    900V