  • FKS2D004701A00JSSD
FKS2D004701A00JSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKS2D004701A00JSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-FKS2D004701A00JSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
FKS 2 470 pF 100 VDC 2.5x6.5x7.2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FKS2D004701A00JSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
  • Mfr
    WIMA
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    FKS 2
  • Size / Dimension
    0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    470 pF
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Voltage Rating - DC
    100V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    63V