  • DCMC533U035BB2B
DCMC533U035BB2B
advertisement
Manufacturer No:
DCMC533U035BB2B
HK JDW NO:
192-DCMC533U035BB2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
DCMC533U035BB2B
Description:
DCMC 53000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 11.6A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.23mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 15
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DCMC533U035BB2B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    DCMC
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    53000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    22.23mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15.9mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.875 22.23mm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    8.17mA
  • Ripple Current
    11.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.992A @ 10kHz
  • Diameter
    50.8mm
  • Height
    79.38mm
  • Height Seated (Max)
    3.187 80.95mm