  • DCMC243T200DF2B
DCMC243T200DF2B
advertisement
Manufacturer No:
DCMC243T200DF2B
HK JDW NO:
192-DCMC243T200DF2B
Datasheet:
DCMC243T200DF2B
Description:
DCMC 24000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 19.5A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
DCMC243T200DF2B
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    DCMC
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    24000μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13.3mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Voltage
    200V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    13.15mA
  • Ripple Current
    19.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    19.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    22.815A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    5.687 144.45mm