  • DCMC222M400BC5M
DCMC222M400BC5M
advertisement
Manufacturer No:
DCMC222M400BC5M
HK JDW NO:
192-DCMC222M400BC5M
Datasheet:
DCMC222M400BC5M
Description:
DCMC 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.23mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
DCMC222M400BC5M
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    DCMC
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    22.23mm
  • Lead Spacing
    0.875 22.23mm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    50.8mm
  • Height
    104.78mm
  • Height Seated (Max)
    4.187 106.35mm