  • DCMC182T250EH2B
DCMC182T250EH2B
advertisement
Manufacturer No:
DCMC182T250EH2B
HK JDW NO:
192-DCMC182T250EH2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
DCMC182T250EH2B
Description:
DCMC 1800μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 4.4A 1.750Dia 44.45mm -40°C~85°C Polar 19mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
DCMC182T250EH2B
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DCMC
  • Size / Dimension
    1.750Dia 44.45mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    19.05mm
  • Lead Pitch
    19mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    83.3mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.750 19.05mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    4.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.808A @ 10kHz
  • Diameter
    44.5mm
  • Height Seated (Max)
    2.687 68.25mm
  • Length
    67.442mm