  • D390J25C0GH6UJ5R
D390J25C0GH6UJ5R
advertisement
Manufacturer No:
D390J25C0GH6UJ5R
HK JDW NO:
886-D390J25C0GH6UJ5R
Datasheet:
D390J25C0GH6UJ5R
Description:
D 39pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.256Dia 6.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
D390J25C0GH6UJ5R
    Select All
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2616
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    10.5mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    D
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.256Dia 6.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    39pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm