  • D271K20Y5PL63L6
D271K20Y5PL63L6
advertisement
Manufacturer No:
D271K20Y5PL63L6
HK JDW NO:
886-D271K20Y5PL63L6
Datasheet:
D271K20Y5PL63L6
Description:
D 270pF 500V Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.197Dia 5.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
D271K20Y5PL63L6
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Lead Spacing
    0.250 6.35mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm