  • CZRQR16VB-HF
CZRQR16VB-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRQR16VB-HF
HK JDW NO:
186-CZRQR16VB-HF
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
CZRQR16VB-HF
Description:
ZENER DIODE 36Ohm ±3% 16V 100nA @ 12V -55°C~125°C 125mW 0402 (1006 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CZRQR16VB-HF
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±3%
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Impedance
    36Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 12V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    36Ohm
  • Reference Voltage
    16V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    16V
  • Zener Voltage
    16V
  • Voltage Tol-Max
    2.5%
  • Working Test Current
    5mA