  • CZRU5V6B
CZRU5V6B
advertisement
Manufacturer No:
CZRU5V6B
HK JDW NO:
186-CZRU5V6B
Datasheet:
CZRU5V6B
Description:
DIODE ZENER 5.6V 150MW 0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CZRU5V6B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CZRU5V6B.
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Impedance
    25Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V