  • BZX84C22T-7-F
BZX84C22T-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C22T-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C22T-7-F
Package:
SOT-523
Datasheet:
BZX84C22T-7-F
Purchasing and Inquiry
BZX84C22T-7-F Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 15.4V.Reverse leakage currents can reach 100nA.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.This device functions best with a peak reverse voltage of 100nA.
BZX84C22T-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 15.4V
100nA @ 15.4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZX84C22T-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZX84C22T-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C22T-7-F
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-523
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.012816mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5.67%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    150mW
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C22
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    55Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15.4V
  • Power Dissipation
    150mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    22V
  • Zener Voltage
    22V
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Height
    750μm
  • Length
    1.6mm